Zoe Yat Kiralama, İstanbul

Dolmabahçe Sarayı

Saray 1843 – 1856 yılları arasında Sultan Abdülmecit ‘in emri ile Mimar Karabet ve Nikogos Balyan tarafından yapılmıştır. Bitiminden kısa bir sure sonra Osmanlı padişahlarının asli ikamet yeri olmuştur ve 6 sultana ev sahipliği yapmıştır.  Yapımı, çevre duvarları ile birlikte 1856’da bitirilen saray 110.000 m2’yi aşan bir alan üstüne kurulmuş ve ana binası dışında onaltı ayrı bölümden oluşmuştur. Bunlar saray ahırlarından değirmenlere, eczanelerden mutfaklara, kuşluklara, camhane, dökümhane, tatlıhane, mefruşat dairesi ve işliklere kadar uzanan bir dizi içinde, çeşitli amaçlara ayrılmış yapılardır

Saray, Pazartesi ve Perşembe günü hariç müze olarak ziyarete açıktır. Saray iki ayrı tur eşliğinde gezilebilir. İlk tur genelde 45- 50 dakika arasında süren,   genelde sarayın erkeklere ayrılmış bölümü olan Selamlık ya da Mabeyni Hümayun ‘u kapsar. Diğer tur ise sarayın Harem bölümünü kapsamaktadır.

Bir zamanlar yalnızca sultan ve vezirleri tarafından kullanılan ana giriş kapısı Bab-ı Hümayun, Saray Bahçesindeki Kuğulu Çeşme, sultanın elçileri kabul ettiği Kırmızı Oda, Mısıır mermerleri ile bezeli Padişah Hamamı, Atatatürk’ün Yatak Odası, Harem’in toplantı odası Pembe Oda, dini bayramlarda Padişahın annesi, çocukları ve eşlerini Kabul ettiği Mavi Oda, Bakara kristallerinden yapılmış Kristal Merdiven  ve 2500 kişilik dünyanın en ağır avizesini bulunduran Merasim Salonu  sarayın en önemli bazı bölümleridir

Dolmabaçe Sarayı’nın 45 bin metrekarelik kullanılır döşeme alanına, 285 odaya, 46 salona, 6 hamama ve 68 tuvalete ve 4454 metrekare serili halıya sahiptir.

Fiyat Teklifi Alın:  Tur Tipi *

  Tur Tarihi *

  Kişi Sayısı *

  Email *

  Mesajiniz

  Zoe Yat Bağlama Yeri

  Kuruçeşme Parkı,
  Migros Karşısı
  İstanbul

  İskeler

  Kuruçeşme, Arnavutköy, Ortaköy, Beşiktaş and Kabataş iskeleleri, Boğazda bazı oteller ve lokantaları, Delmare, Zuma, Reina, Feriye Lokantası, Çırağan Sarayı, Four Seasons Bosphorus Oteli.

  Rezervasyon

  Fiyatlar için bize ulaşin:
  Email: info@bogazyat.com